National Council

President

Giovanni Malagò (IOC Member)

 

Presidents of National Sport Federations

Giuseppe Abbagnale (Rowing), Sabatino Aracu (Roller sports), Paolo Azzi (Fencing), Paolo Barelli (Acquatics sports), Davide Battistella (Sport Climbing), Carlo Beninati (Badminton), Angelo Binaghi (Tennis and Padel), Fabrizio Bittner (Modern Pentathlon), Felice Buglione (Hunting and Sporting Weapons), Luciano Buonfiglio (Canoe), Maurizio Casasco (Sports Medicine), Franco Chimenti (Golf), Angelo Cito (Taekwondo), Giovanni Copioli (Motorcycling), Cordiano Dagnoni (Cycling), Flavio D'Ambrosi (Boxing), Marco Giunio De Sanctis (Bowls), Renato Di Napoli (Table Tennis), Marco Di Paola (Equestrian), Francesco Ettorre (Sailing), Domenico Falcone (Judo Wrestling Karate and Martial Arts), Andrea Gios (Ice sports), Riccardo Giubilei (Triathlon), Antonella Granata (Squash), Gabriele Gravina (Football), Vincenzo Iaconianni (Motorboating), Marzio Innocenti (Rugby), Giuseppe Leoni (Aero Club), Pasquale Loria (Handball), Laura Lunetta (Breaking), Giuseppe Manfredi (Volleyball), Andrea Marcon (Baseball and Softball), Ugo Claudio Matteoli (Sport Fishing and Underwater Activities), Stefano Mei (Athletics), Sergio Mignardi (Hockey), Giovanni Petrucci (Basketball), Flavio Roda (Winter sports), Antonio Rondinone (Timekeepers), Luciano Rossi (Shooting - FITAV), Mario Scarzella (Archery), Angelo Sticchi Damiani (Automobile Club), Gherardo Tecchi (Gymnastics), Antonio Urso (Weightlifting), Costantino Vespasiano (Shooting - UITS).



IOC Members

Ivo Ferriani 

Federica Pellegrini

Representatives of CONI Territorial Bodies

Paola Mora (North Regional President), Riccardo Viola (Center Regional President), Angelo Giliberto (South Regional President),
Antonio Micillo (North Provincial Delegate), Salvatore Sanzo (Center Provincial Delegate), Elisabetta Lancellotta (South Provincial Delegate). 

Representatives of Athletes

Tatiana Andreoli (Archery), Anna Cappellini (Ice sports), Giulia Imperio (Weightlifting), Francesco Marrai (Sailing), Raffaella Masciadri (Basketball), Carlo Molfetta (Taekwondo), Paolo Lorenzi (Tennis and Padel), Elena Pantaleo (Kickboxing), Federico Pellegrino (Winter sports)

Representatives of Coaches

Orazio Arancio (Rugby), Kelum Asanka Perera (Cricket), Giulia Quintavalle (Judo Wrestling Karate and Martial Arts), Valentina Turisini (Shooting - UITS)   

Representatives of Associated Disciplines

Francesca De Santis (Checkers), Edoardo Facchetti (Tamburello)*coopted, Andrea Mancino (Billiard Sports)

Representatives of Sports Promotion Bodies

Vittorio Bosio (CSI), Marco Perissa (OPES), Tiziano Pesce (UISP), Delia Piralli (CSEN), Luca Stevanato (ASC)

Representative of Meritorious Sports Associations

Marcello Marchioni (CE.S.E.F.A.S)

Secretary General

Carlo Mornati

Invited guests

National Committee Members

Honorary Member of CIO

President of the Italian Paralympic Committee

Italian Presidents of the International Sports Federations

Board of Auditors